Локално Вести РЕЗУЛТАТИ ОД ГЛАСАЊЕТО ВО ОПШТИНА ГЕВГЕЛИЈА

РЕЗУЛТАТИ ОД ГЛАСАЊЕТО ВО ОПШТИНА ГЕВГЕЛИЈА

2724
0
Izbori 2020

На вонредни парламентарни избори во Општина Гевгелија, граѓaните излегоа на гласање во голем број и гласаа во мирна и демократска атмосфера.

Според неофицијалните податоци на ОИК, од вкупно запишани 19.136 граѓани во избирачкиот список, на гласање излегле 13.363 граѓани или 69,83%.

По пребројувањето на гласачките ливчиња е утврдено дека 594 ливчиња биле неважечки, а 12.769 биле важечки.

Од вкупниот број на важечки гласачки ливчиња во Општина Гевгелија:  

– Политичката партија на Албанците – ДПА добила 19 гласа;

– СДСМ и Коалицијата „Можеме“ добиле 5692 гласа;

– Левица – 734 гласа;

– Алијанса за Албанците и Алтернатива – 14 гласа;

– Глас за Македонија – 31 глас; – Граѓанско- демократска унија

– ГДУ – 38 гласа; – Интегра – 281 гласа;

–  Демократска унија за интеграција- ДУИ – 9 гласа;

– Социјалдемократска унија- СДУ – 45 гласа;

– Никогаш Северна, само Македонија – Единствена Македонија – 76 гласа;

– Mоро работничка партија – 44 гласа; 

– ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за „Обнова на Македонија“ – 5786 гласа.             

Според неофицијалните изборни резултати на ДИК, Општина Гевгелија во новиот парламентарен состав ќе биде застапена со двајца пратеници- Марија Костадинова од СДСМ и Ангелина Петкова од ВМРО-ДПМНЕ.

Сега веќе пратеничката Петкова од ВМРО-ДПМНЕ во предизборната кампања ветуваше дека половина плата ќе ја донира во центрите за згрижување лица со посебни потреби. Ќе ја држиме за збор и редовно ќе ја потсетуваме преку нашиот сајт.

Спонзорирано:
loading...

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде