Свет Политика УБИСТВОТО НА ЏОРЏ ФЛОЈД ПРЕДИЗВИКА МАСОВНИ ПРОТЕСТНИ СОБИРИ ШИРУМ СВЕТОТ

УБИСТВОТО НА ЏОРЏ ФЛОЈД ПРЕДИЗВИКА МАСОВНИ ПРОТЕСТНИ СОБИРИ ШИРУМ СВЕТОТ

1645
0
George Floyd
Џорџ Флојд

Илјадници луѓе ширум светот со денови демонстрираат во знак на поддршка на протестите против расизмот во САД по смртта на Џорџ Флојд во бруталната полициска интервенција на 25 мај.

Снимките на белиот полицаец кој клечи врз вратот на афроамериканецот Џорџ Флојд, кој потоа почина, предизвикаа протести од Амстердам до Најроби, но тие исто така ги исфрлија на површина и подлабоките поплаки на демонстрантите за затегнатите расни односи во нивните земји,

Додека насилни судири меѓу демонстрантите и властите беснеат во САД,  илјадници активисти против полициската бруталност се собираат во знак на поддршка движењето „Животите на црнците се важни“ во многу европски , африкански и австралиски градови.

Мирните демонстранти ги потенцираа обвинувањата за социјална и економска  нееднаквост и институционален расизам што потекнува од колонијалната ера на Холандија, Велика Британија и Франција.

Спонзорирано:
loading...

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде