ОДМОРЕТЕ ГИ ВАШИТЕ ДЕЦА ОД ОБЕМНИОТ УЧИЛИШЕН МАТЕРИЈАЛ СО ДВОЧАСОВНА КРЕАТИВНА РАБОТИЛНИЦА
Креативните работилници кои ги организира Алт Скул секоја сабота се можност за Вашето дете низ игра и забава, во пријатен амбиент и комплетно опремен
ВНИМАНИЕ, ОПШТИНАТА ЌЕ ГИ САНКЦИОНИРА НЕПРОПИСНО ПАРКИРАНИТЕ ВОЗИЛА
Општинските инспекциски служби поведоа акција за отстранување на сите непрописно паркирани возила на тротоари и јавни површини, како и оставени хаварисани возила.

User Rating: 0 / 5

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

 

Деновиве актуелни се политичките кампањи за локалните избори кои треба да се одржат на 15ти Октомври. Гевгелија е град со традиција во мото-крос, има поединци од ова општина кои имат постигнато голем успех во овој спорт.

Патеката Милци е приказна сама за себе, располага со одлична конфигурација, а вложувањето во неа може да и донесе голем приход на општината имајки го во предвид бројот на сончеви денови и временските услови кои дозволуваат да се користи и во зима за подготовки на професионалните возачи од земјава и странство. Со мало вложување во инфраструктура (трибини, ограда, соблекувални, туш кабини, осветлување) Милци може да биде вистински магнет за љубителите на овој спорт, со организација на мото-крос трки да привлече голем број публика (туристи) од земјава и странство. Се надеваме дека оваа патека нема во иднина да стане градежна парцела за профит на поединци, наместо да биде едно репрезентативно обележје на градот. Во светот многу општини и држави вложуваат милионски суми за да опстанат нивните патеки во мото-спортот како што се WRC, F1, MotoGP и други дисциплини.

фото: motori.com.mk

/ Т.А.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Трката за мир, глобална штафетна трка во која се вклучени маратонци-волонтери од целиот свет, на 7 март, во среда, пристигнува...
Стартот на пролетниот дел од првенството во втората македонска лига Исток, натпреварувачката комисија при ФФМ поради временските прилики наместо во...
Советот на општина Гевгелија на вчерашната седница донесе одлука за надоместок на трошоците на организаторите на изборната кампања за локалните...
Во сабота со почеток во 17:00 часот, кошаркарите на К.К. „Кожув“ од Гевгелија се домакини на натпреварот со К.К. „Струмица“...
На меѓународниот фестивал на изворен фолклор "ТОДОРИЦА 2018" кој се оддржа во Свети Николе, ансамблот „Бојмија“ од Гевгелија ја освои...

АНКЕТА

Дали сте задоволни од културно-уметничката понуда во Општина Гевгелија?
loading...

НАЈАВА

Овозможено од